Skok do osrednje vsebine

konS ≡ platforma za sodobno raziskovalno umetnost

konS je platforma za sodobno raziskovalno umetnost, ki ustvarja boljše pogoje za sodelovanje umetnikov z raziskovalci in inženirji.

19-1.jpg
Triangle-1.svg

Prepletamo umetnost,
znanost in tehnologijo z družbo

Smo ena devetina konzorcija, ki je med leti 2019 in 2023 gradil temelje konS ≡ Platforme za sodobno raziskovalno umetnost. Skupaj z osmimi organizacijami iz Ljubljane, Maribora, Nove Gorice in Novega mesta smo ustvarjali in predstavljali umetniško raziskovalne produkcije ter krepili ekosistem deležnikov s področja izobraževanja, inoviranja in gospodarstva na presečišču znanosti, tehnologije in družbe.

Triangle_1.svg
8.jpg

Ka je konS?

konS je platforma za sodobno raziskovalno umetnost, ki ustvarja boljše pogoje za sodelovanje umetnikov z raziskovalci in inženirji, vključevanje kulturnih in kreativnih industrij v inovacije za trajnostno, vključujočo in etično gospodarstvo prihodnosti ter izobraževanje različnih občinstev za kritično uporabo novih tehnologij.

Ka mamo mi pri tem?

Sodelovali smo v mreži, ki je vzpostavila in opremila laboratorije za razvoj umetniško-raziskovalnih produkcij in inovacij, usposobila mentorje in razvila delavnice za raziskovalno učenje. V lokalnem okolju smo v treh modulih predstavili tako klasična kot avantgardna dela s področja sodobne raziskovalne umetnosti. Kot producent smo se podpisali pod tri prototipe – pametni vrt z robotskim pajkom, interaktivno sodelovalno platformo in virtualnega asistenta na osnovi spletnega vmesnika za igrivo učenje.

Triangle-1.svg

Te zanima več?

Dediščina prvega dela projekta konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je izredno bogata. V Velenju smo vzpostavili vozlišče Nucleus, kjer so potekala štiri intenzivna usposabljanja za 14 mentorjev intermedijskih delavnic. Udeleženci zadnjega usposabljanja v letu 2023 so razvili tudi prvo delavnico v produkciji Mladinskega centra Velenje – Glasba za lepši dan ali DIY solarni zvočnik. Med leti 2019 in 2023 smo izvedli 45 delavnic za otroke, mladostnike in odrasle. Udeležilo se jih je skoraj 400 posameznikov, od tega dve tretjini otrok. Potekale so tako v vozlišču Nukleus kot na osnovnih šolah Livada Velenje in Karla Destovnika – Kajuha Šoštanj, v Galeriji Velenje, Mladinskem centru Šmartno ob Paki, Središču mladih in otrok, na Pikinem festivalu in drugod. Posebno delavnico smo izvedli za predstavnike JSKD savinjske in koroške regije.

Na treh festivalih sodobne raziskovalne umetnosti oziroma konS ≡ Modulih v Velenju smo poleg delavnic za vse generacije gostili: 15 umetniških produkcij, 9 pogovorov, predstavitev in okroglih miz, 13 spremljevalnih glasbenih dogodkov, tri filme o sodobni raziskovalni umetnosti in eno robotsko predstavo ter pripravil spremljevalni glasbeni program. Z razstavo v Galeriji Velenje marca 2023 smo dopolnili vseslovenski program konSekvence ≡ Fragmenti možnega ekosistema, ki je konS predstavil v vseh partnerskih mestih. Tehnična ekipa Mladinskega centra Velenje pa je vodila postavitev osrednje razstave v Cukrarni, na kateri so bili prvič predstavljeni tudi trije prototipi, ki so nastali v produkciji Mladinskega centra Velenje – C-lab, Mojbot in StellaVerde. Slednji se je leta 2023 uvrstil na najpomembnejši mednarodni festival digitalne umetnosti Ars Electronica.

Preberi več
Zapri
Triangle_1.svg

Ka pa zdej?

Prvi del projekta konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost se je zaključil, mi pa še naprej dopolnjujemo lokalni kulturno-umetniški program z novostmi s področja sodobne raziskovalne umetnosti. S tehnično opremo v skupni rabi konzorcijih partnerjev lahko podpiramo lokalno umetniško-raziskovalno produkcijo. Z izvajanjem delavnic še naprej krepimo kompetence za prihodnost. Soustvarjamo dobre pogoje za ustvarjanje na presečišču umetnosti, znanosti, tehnologije in družbe.

Tolk, da veš …

Projekt konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je bil izbran na javnem razpisu za izbor operacij “Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture”. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Projekt je potekal 2019–2023.

25.jpg

Poglej si fotke!

 

Kontakt

Piši nam preko obrazca